Milyen ellátások járnak, ha szakképzési munkaszerződésed van? II.

Ha beteg leszel…

Ha munkavállalóként saját betegségedből adódóan keresőképtelenné válsz, az első 15 munkanapra betegszabadság jogcímén válsz jogosulttá díjazásra, majd ezt követően táppénzben részesülsz. Ha egyéb okból válsz keresőképtelenné, akkor a keresőképtelenséged idejére táppénz jár. A táppénz, ha fiatal munkavállalónak minősülsz, a keresőképtelenséged teljes időtartamára jár, amennyiben 18 éven felüli vagy, akkor pedig legfeljebb a biztosításban töltött időtartamra (ahány napot a keresőképtelenné válásod előtt munkaviszonyban töltöttél), maximum egy éven át.

 

Ha gyermeket vársz…

Ha tanulóként vagy képzésben résztvevőként gyermeked születik, és a szülést megelőző 2 évben legalább 365 napon át biztosított voltál, gyermeked születését követően jogosulttá válsz pénzbeli ellátásra: először CSED-re, majd GYED-re. A 365 nap biztosítotti időbe beleszámít a szakképzési munkaszerződéssel töltött idő, valamint a szakképző intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok esetében az ágazati alapoktatás időszakából 180 nap is, így akár 185 napi szakképzési munkaszerződéssel töltött munkaviszony alapján is jogosulttá válhatsz az ellátásra

 

Ha nyugdíj előtt állsz…

Ahhoz, hogy nyugdíjellátásban részesülj, az alábbi feltételeknek kell megfelelned: betöltött 65. életév, és legalább 15 év szolgálati idő megszerzése, vagy nők esetében 40 év jogosultsági idő megléte – mindkettőbe beleszámít a szakképzési munkaszerződéssel töltött időszak is (akkor is, ha a munkabér a minimálbérnél kevesebb).

 

Ha álláskereső vagy…

Ha megszűnne a szakképzési munkaszerződésed és álláskeresővé válnál, álláskeresési járadékra válhatsz jogosulttá. Az álláskeresési járadékra való jogosultság feltétele, hogy az elmúlt 3 évben rendelkezz legalább 360 napi munkaviszonnyal. 10 nap munkaviszonnyal 1 nap járadék-folyósítási idő szerezhető.