Szakképzési munkaszerződés alatt hogyan alakul a munkavégzési kötelezettség? II.

Amikor a duális képzőhelyen munkát kell végezned, a letöltendő napi munkaidő:

  • amennyiben kiskorú vagy: nem haladhatja meg a napi 7 órát;
  • ha betöltötted a 18. életévedet: nem haladhatja meg a napi 8 órát.

Ezen időtartamot meghaladóan munkavégzésre nem kerülhet sor, mert rendkívüli munkavégzést (túlórát) nem rendelhetnek el. A szakképzési munkaszerződés alapján a napi munkaidő legkorábban reggel 6 órakor kezdődhet és legkésőbb este 10 órakor kell befejeződnie. A napi munkaidő vége és a következő napi munkaidő kezdete között legalább 16 óra folyamatos pihenőidőnek kell eltelnie. És a napi munkaidőn belül is kell szünetet biztosítani, 30 illetve 45 percet.

Heti pihenőnapokon (szombaton, vasárnap) és munkaszüneti napokon csak akkor oszthatnak be munkavégzésre, amennyiben a duális képzőhely (a munkáltatód) rendeltetése folytán ezeken a napokon is működik (pl. kórház, szociális otthon). Ha ilyen napon munkavégzésre kerül sor, akkor a következő munkanapon szabadidőt kell számodra biztosítani.

Szabadság az életkorod alapján illet meg. A 18. életéved betöltése évének utolsó napjáig évi 45, ezt követően évi 30 munkanap szabadság jár. Ha a szakképzési munkaszerződésed nem áll fenn egész évben, a szabadság mértékét időarányosan számítják ki (pl.: ha szeptember 1-jén kötnek veled szakképzési munkaszerződést, akkor év végéig 15, illetve 10 nap szabadság illet meg). A duális képzőhelynek a szabadságodat lehetőség szerint az őszi, téli, tavaszi és nyári szünetek időszakában kell kiadnia. A nyári szünetben legalább 15 munkanap szabadságot a kérésednek megfelelő időpontban, egybefüggően kell kiadni.