Keresőképtelenség esetén járó díjazás szakképzési munkaszerződés alapján – a táppénz
Ha a munkaviszonyod alatt saját betegségedből (pl. covid fertőzés, influenza), balesetedből, kórházi ápolásodból adódó keresőképtelenséged esetén lejár a betegszabadság időszaka, a betegszabadság lejártát követő naptól táppénzben részesülsz. Táppénzt kapsz akkor is, ha a szakképzési munkaszerződés fennállása alatt üzemi balesetet szenvedsz, közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek (pl. covid járvány miatt karanténkötelezettséget írnak elő), vagy várandósságod miatt az orvosod veszélyeztetett terhesnek minősít. Ezen esetekben a táppénz a keresőképtelenséged első napjától illet meg.
A táppénz naptári napokra jár – eltérően a betegszabadságtól, amit munkanapokra fizetnek. Így, ha keresőképtelen vagy, a munkaszüneti napokra és a pihenőnapokra (hétvégére, szombatra és vasárnapra) is táppénz ellátásban részesülsz.
Ha 18 év alatti tanuló vagy, a táppénz a biztosításban töltött időtől függetlenül, a keresőképtelenséged teljes időtartamára jár. Amennyiben elmúltál 18 éves, akkor pedig annyi naptári napra vagy jogosult táppénzre, ahány napot a keresőképtelenné válásod előtt munkaviszonyban töltöttél, de maximum egy éven át.
Nézzük meg, mennyi időre kaphatsz táppénzt, ha a szakképzési munkaszerződésed szeptember 1-jétől lépett életbe, és keresőképtelen állományba kerültél 40 naptári nap elteltével, azaz október 11-én? Az orvos december 6-án írt ki keresőképesnek:
*40 naptári napi időtartam
A táppénz összege a munkabéred egy naptári napjára jutó összegének 50 vagy 60 %-a lehet.
Az egy naptári napra jutó munkabéred összegét a táppénz első napját megelőző harmadik hónapban és az azt megelőző munkabéred alapján számítják, maximum 180 nap átlagában.
Például: ha a munkabéred 3 240 Ft/nap, akkor 2 évnél rövidebb ideje fennálló szakképzési munkaszerződés esetén, valamint a kórházi ápolás időszakában 1 620 Ft/nap (50%) táppénzt kapsz, ha pedig 2 évnél régebben áll fenn a szakképzési munkaszerződésed, akkor 1 944 Ft/nap (60%) a táppénzed összege.
Ahhoz, hogy táppénzt kapj, az orvos által kiállított keresőképtelenségről szóló igazolást a duális képzőhelyi munkáltatódnál le kell adnod. A táppénz összegét a munkáltatód vagy az Államkincstár folyósítja, állami forrásból. A táppénz összegéből járulékot nem vonnak, illetve 2022. január 1-től a 25 év alatti fiatalok adókedvezménye miatt személyi jövedelemadót sem.