Keresőképtelenség esetén járó díjazás szakképzési munkaszerződés alapján – a betegszabadság
Első és legfontosabb szabály: ha megbetegszel, kérd meg az orvost, hogy állítson ki két „Orvosi igazolás a keresőképtelen állományról” igazolást! Az egyiket a szakképző intézményben, a másikat a munkáltatódnál (a duális képzőhelyeden) le kell adnod.
Ha a szakképzési munkaszerződésed fennállása alatt beteg leszel, először betegszabadságra válsz jogosulttá, amelynek lejártát követően táppénzben részesülsz. Ha nem saját betegségedből adódóan, illetve üzemi balesetből kifolyólag válsz keresőképtelenné, akkor betegszabadság nem illet meg, hanem a keresőképtelenséged első napjától táppénzt kapsz.
Ha munkavállalóként megbetegszel (ideértve a közúti vagy egyéb baleset következtében munkaképtelenné válást is), a keresőképtelenséged elején betegszabadságra válsz jogosulttá, melynek fizetésére a munkáltatód kötelezett.
Betegszabadság munkanapokra jár – azokra a napokra is, amikor iskolában kellene oktatáson részt venned vagy a képzőhelyen munkát végezned. A betegszabadság időtartama naptári évenként 15 munkanap – ha év közben kötöttek veled szakképzési munkaszerződést, akkor a betegszabadság időarányosan jár.
A betegszabadság napjaira díjazásként a távolléti díjad (1 napra jutó alapbéred) 70%-a jár.
A betegszabadság díjából a munkáltató levonja a 18,5% társadalombiztosítási járulékot.
Betegszabadság igénybevételéhez a keresőképtelenséget a kezelőorvos igazolja, kórházi ápolás esetén pedig kórházi igazolás szükséges.