Ha szakmát szeretnél tanulni, azt 2020. szeptember 1-jétől csak szakképző intézményben tudod megtenni. Először is ágazati alapoktatásban kell részt venned: szakképző iskolában az első, technikumban az első két évben, ha pedig kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítésben vennél részt*, akkor az első fél évben a választott ágazat alapismereteiből készítenek fel, ami ágazati alapvizsgával zárul. Az ágazati alapoktatás időtartamára szakképzési munkaszerződés még nem köthető. Ebben az időszakban, ha tanulói jogviszonyban, nappali rendszerű oktatás keretében tanulod az első szakmát, ösztöndíjat kap(hat)sz. Az ösztöndíjat minden hónap 28-ig az NSZFH elkülönített állami pénzalapból átutalással teljesíti a tanuló bankszámlájára. Az ösztöndíjra való jogosultság megszűnik, ha az igazolatlan órák száma eléri a 6 foglalkozást.
* Kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítésben az vehet részt technikumban, aki érettségi vizsgával rendelkezik, szakképző iskolában pedig az, aki a középiskola 9. és 10. évfolyamát sikeresen teljesítette.
Hallottál már a duális képzésről?
Leegyszerűsítve ennek lényege, hogy amíg az elméleti ismereteket az iskolában, a gyakorlati tudást közvetlenül a leendő szakmádban működőktől (cégtől, egészségügyi intézménytől, stb.) kaphatod meg, fizetésért! Ha megvan az ágazati alapvizsgád, a választott szakmát szakirányú oktatás keretében tanulhatod meg: szakképző iskolában 2, technikumban 3 vagy 4 év, szakmai vizsgára felkészítés esetén 1,5-2,5 év alatt.
Erre az időszakra szakképzési munkaszerződést köthetsz az iskola valamelyik partnerével (pl. egy „kiszemelt” partnerszervezettel). Így a jövendőbeli szakmád csínját-bínját a legkiválóbb szakemberektől, igazi munkakörnyezetben sajátíthatod el, tapasztalatot szerzel és versenyképes tudással, gyakorlattal és persze nagyobb esélyekkel lépsz majd ki a suliból a munkaerőpiacra. Tapasztalatok szerint azonban a munkáltatód is szívesen foglalkoztathat, miután ő maga tanított be a képzési idő alatt. Abban az esetben, ha a tanuló/képzésben részt vevő nem köt szakképzési munkaszerződést, a szakirányú oktatásra a szakképző intézményben kerül sor. Ebben az esetben a magánszemély ösztöndíjra jogosult, melynek havi összege a tanulmányi eredménytől függően 8 370 és (4,5-ös átlagnál) 58 590 forint közötti.
Szemléltető példa az egészségügyi képzések rendszeréről: